Refund policy

 

İade ve Değişimler

30 günlük bir değişim politikamız vardır, bu da ürününüzü aldıktan sonra 30 güne sahip olduğunuz anlamına gelir. Maalesef satılan ürünler için geri ödeme/iade yapamıyoruz. Sadece değişim kabul ediyoruz.

Ürününüzün değişime uygun olması için, satın alındığı gibi, kullanılmamış, etiketli ve orijinal ambalajında ​​olmalıdır. Ayrıca, makbuz veya satın alma belgesine de ihtiyacınız olacaktır.

Değişim işlemi başlatmak için bizimle info@selmacilek.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. Değişiminiz kabul edilirse, size paketinizi nasıl ve nereye göndereceğiniz konusunda talimatlar gönderilecektir. Değişim talep etmeden bize geri gönderilen ürünler kabul edilmeyecektir. Değişim nakliye ve gümrük masrafları müşteri tarafından ödenmelidir.

Herhangi bir sorunuz için her zaman info@selmacilek.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İade ve Geri Ödemeler

Maalesef satılan ürünler için geri ödeme/iade gerçekleştiremiyoruz sadece değişim kabul ediyoruz.

 

Hasarlar ve Sorunlar

Lütfen siparişinizi teslim aldıktan sonra inceleyin ve ürün hasarlıysa veya yanlış ürün teslim aldıysanız derhal bizimle iletişime geçin, böylece sorunu değerlendirebilir ve hızlıca çözüm bulabiliriz.

 

İstisnalar / Değiştirilemez Öğeler

Özel ürünler (özel siparişler veya kişiselleştirilmiş ürünler) gibi belirli ürün türleri değiştirilemez. Belirli ürünlerle ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa lütfen bizimle iletişime geçin.

Ne yazık ki, indirim ürünlerinin veya hediye kartlarının iadelerini kabul edemiyoruz.

Değişimi sağlanacak ürünü teslim alıp inceledikten sonra değişimin onaylanıp onaylanmadığı size bildirilecektir. Onaylanırsa, bir sonraki satın alma işleminiz için otomatik olarak kredilendirilirsiniz.